Hidrolik direksiyonların modası geçiyor

Park yardımı ve şerit takibi gibi önemli sürücü destek sistemlerinin vazgeçilmezi olan elektrikli direksiyonların popülerliği günden güne artıyor. Modern araçların standart özelliklerinden biri olarak karşımıza çıkmaya başlayan elektrikli direksiyon sistemi, hidrolik direksiyona göre sürüş devrine bağlı olarak 100 km’de 0,8 litreye kadar yakıt tasarrufu da sağlıyor.

Bosch Grubu son 12 yıl boyunca 50 milyon adet Servolectric® elektrikli direksiyon sistemi üreterek, otonom sürüşe öncülük eden bu teknolojinin gelişmesine verdiği önemi göstermiş oldu. Konuyla ilgili açıklama yapan Bosch Otomotiv Direksiyon İş Kolu Başkanı Christian Sobottka, elektrikli direksiyona olan yoğun talebin altını çizerek, ““Bir sonraki 50 milyonuncu ürünü üretmemiz kesinlikle on iki yıl sürmeyecek.” dedi.

Elektrikli direksiyon sistemi, global otomotiv endüstrisinin iki önemli trendi olan elektrifikasyon ve otonom sürüş açısından kilit teknoloji konumunda bulunuyor. Örneğin, bir içten yanmalı motordanhidrolik destekli direksiyon için güç sağlamak mümkün olmadığından, elektrikli araçlarda sadece elektrikli direksiyon sistemi kullanılabiliyor.

Bosch tarafından Avrupa, Kuzey Amerika ve Çin’de bulunan fabrikalarda üretilen 10 direksiyon sisteminden 7’si elektrikli sistem olmasıyla dikkat çekiyor. Şirket, 2020 yılında üretilen hidrolik sistemlerin, toplam üretilen direksiyon sistemlerinin sadece yüzde on ila on beşini oluşturmasını öngörüyor.direksiyon-700x400

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir